Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 20:09
Reklama
Reklama

Przełomowy wyrok w sprawie abonamentu RTV. Poczta Polska przegrała w sądzie z obywatelem

Nie musisz być ekspertem od internetu ani stać w kolejkach, by przestać płacić abonament RTV. Sąd w Gliwicach właśnie zmiażdżył argumenty Poczty Polskiej o konieczności stosowania konkretnych formularzy. Sprawdź, co ten wyrok oznacza dla Twojego portfela.
Przełomowy wyrok w sprawie abonamentu RTV. Poczta Polska przegrała w sądzie z obywatelem
Jednak Poczta Polska nie mogła nałożyć kary za brak formularza przy wyrejestrowaniu RTV!

Autor: Canva

Abonament RTV jest obowiązkowy. Może być anulowany tylko pod warunkiem, że wyrejestrujemy odbiornik. Zapadł korzystny dla abonenta wyrok w tej sprawie.

Każdy, które ma radio lub telewizor, musi w Polsce płacić abonament RTV. Nawet wtedy, gdy w ogóle z nich nie korzysta. 

Jeśli jednak nie chcemy płacić obowiązkowej daniny, musimy taki odbiornik wyrejestrować. Ale to – jak czytamy na stronie Biura RPO – nie musi być oczywiste dla obu stron. Pokazała to sprawa, w którą zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Obywatel nie zamierzał spełniać żądania administratora

Obywatel w piśmie do Poczty Polskiej wyrejestrował telewizor. Ta tego jednak nie uznała. Stwierdziła, że obywatel nie użył formularza z internetu, ani też nie zrobił tego osobiście. I za to Polska Poczta obciążyła go grzywną ponad 2 tys. zł.

Obywatel nie zamierzał jednak spełniać żądania administratora i udał się ze swoją sprawą do sądu. Bo jego zdaniem, to że obywatel nie może pisemnie wyrejestrować odbiornika/odbiorników narusza jego prawa obywatelskie. Zwłaszcza w odniesieniu do osób niemobilnych lub bez dostępu do internetu.

RPO podzielił ten punkt widzenia. Stwierdził, że ustawodawca powinien uwzględnić to, że nie każdy może stawić się w placówce operatora i nie każdy ma dostęp do internetu i umie go obsłużyć. Dlatego powinien zapewnić obywatelowi różne możliwości zgłoszenia wyrejestrowania odbiornika.

Nadmiernie sformalizowane. Korzystny wyrok sądu

Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżone postanowienie. Stwierdził – jak czytamy na stronie Biura RPO – że samo pisemne poinformowanie o wyrejestrowaniu odbiornika powinno zostać potraktowane jako skuteczne. Nawet jeśli abonent nie użył właściwego formularza.

W ocenie sądu procedury administracyjne nie mogą być nadmiernie sformalizowane i utrudniać obywatelom korzystania z ich praw. A wymaganie konkretnego formularza, mimo jednoznacznego oświadczenia abonenta, prowadziło właśnie do takiego ograniczenia.

Ten wyrok może mieć znaczenie dla osób, które chcą zakończyć opłacanie abonamentu RTV po sprzedaży, oddaniu lub zniszczeniu odbiornika.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Grażka 12.05.2026 18:35
Wyrok WSA w Gliwicach to milowy krok w stronę odformalizowania relacji obywatel-państwo; potwierdza on, że skuteczne oświadczenie woli nie może być zakładnikiem konkretnego wzoru formularza, co uderzałoby głównie w osoby wykluczone cyfrowo.

FACEBOOK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: juppi Treść komentarza: Dobrze, że w końcu ktoś przetrzepie te szpitalne procedury, bo od dawna mówiło się na mieście, że tam się dziwne rzeczy dzieją. Pytanie tylko, czy prokuratura nie działa pod presją czasu albo jakiegoś politycznego zamówienia. Jeśli zrobią to niechlujnie, żeby tylko szybko postawić zarzuty, to dobry adwokat ich zje w pierwszej instancji i cała para pójdzie w gwizdek. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 22:37 Źródło komentarza: Czy były ordynator szpitala mówi prawdę. Nagłe i zdecydowane działania prokuratury w regionie Autor komentarza: popieram Treść komentarza: Czas najwyższy. Brawo. Nie będziemy pijaków opłacać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 17:59 Źródło komentarza: Koniec tanich kursów dla kierowców. Nowe przepisy od dziś drastycznie podnoszą kary Autor komentarza: dlatego Treść komentarza: Bo to była pisowska teoria.... Data dodania komentarza: 25.06.2026, 16:58 Źródło komentarza: Teoria politycznej katastrofy legła w gruzach. Dlaczego KO zyskuje po ostatnich wydarzeniach Autor komentarza: kociara Treść komentarza: Koty swoimi futerkami też grzeją. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 15:59 Źródło komentarza: Bon ciepłowniczy 2026: Nawet 3500 zł dopłaty do ogrzewania – sprawdź kryteria i złóż wniosek od 1 lipca Autor komentarza: Marta Treść komentarza: Szkoda tylko, że gazówki znowu pominięte... Płacę krocie za ogrzewanie gazowe w kamienicy i na żaden bon się nie łapię. Słabe to różnicowanie ludzi. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:26 Źródło komentarza: Bon ciepłowniczy 2026: Nawet 3500 zł dopłaty do ogrzewania – sprawdź kryteria i złóż wniosek od 1 lipca Autor komentarza: cha cha Treść komentarza: Ta afera zaszkodziła im tak bardzo, że zaraz będą musieli wymyślić kolejną, żeby dobić do 50% poparcia w kolejnym miesiącu! 😂 Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:20 Źródło komentarza: Teoria politycznej katastrofy legła w gruzach. Dlaczego KO zyskuje po ostatnich wydarzeniach
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama