Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 20:15
Reklama
Reklama

Polacy po pracy nadal są online. To już ich codzienność

Prawie połowa dorosłych Polaków po pracy spędza w sieci co najmniej 4 godziny dziennie. Najmłodsi najczęściej czują, że to za dużo.
Polacy po pracy nadal są online. To już ich codzienność

Autor: Canva

Źródło: Canva

To wnioski gz raportu PKO Ubezpieczenia „Między scrollowaniem a poszukiwaniem równowagi”, opartego na badaniu SW Research.

Internet jako tło codzienności

45,7 proc. badanych spędza w sieci poza pracą od jednej do trzech godzin dziennie. Kolejne 31,3 proc. deklaruje od czterech do pięciu godzin, 9,4 proc. od sześciu do siedmiu godzin, a 7,9 proc. ponad siedem godzin. Dla wielu osób internet nie jest już dodatkiem do dnia, ale stałym tłem codzienności.

Młodzi widzą, że jest tego za dużo

Najmocniej widać to wśród młodych dorosłych. W grupie 18-24 lata 75 proc. badanych spędza online ponad cztery godziny dziennie. Jednocześnie prawie 72 proc. z nich uważa, że spędza w internecie zbyt dużo czasu, a niemal połowa próbuje to ograniczać. W starszych grupach taka potrzeba pojawia się rzadziej.

Ciekawość i poczucie straty czasu

Internet najczęściej budzi pozytywne skojarzenia. Wskazywaną emocją związaną z byciem online jest ciekawość – mówi o niej 64,8 proc. badanych. Jednocześnie 30,2 proc. respondentów wskazuje poczucie straty czasu. Pojawiają się też brak kontroli, niepokój, zazdrość, presja czy stres.

Higiena cyfrowa robi różnicę

Jednym z najważniejszych wniosków badania jest znaczenie higieny cyfrowej. Osoby, które stosują zasady świadomego korzystania z technologii, rzadziej deklarują wysokie przeciążenie cyfrowe. W tej grupie duże lub bardzo duże przeciążenie odczuwa 31 proc. badanych, podczas gdy wśród osób niestosujących takich zasad – 51 proc. 

Wysoki dobrostan deklaruje 92 proc. osób stosujących higienę cyfrową i ponad 37 proc. tych, które jej nie stosują.

AI coraz bliżej człowieka

Z narzędzi opartych na AI korzysta już 75 proc. badanych – regularnie lub sporadycznie. Najczęściej AI pomaga w pracy, nauce, porządkowaniu myśli, wyborze produktów czy planowaniu posiłków i treningów. 

Coraz częściej pełni jednak także bardziej osobistą funkcję. Ponad 43 proc. osób w wieku 18-24 lata deklaruje, że AI uspokaja ich i wspiera w trudnych momentach.

Social media coraz częściej męczą

Osobnym wyzwaniem pozostają social media. Dla jednych są źródłem kontaktu, rozrywki i informacji, dla innych – presji, porównań i zmęczenia. Ponad 35 proc. badanych przyznaje, że wolałoby żyć w świecie bez mediów społecznościowych. W grupie 18-24 lata taką opinię ma aż 44 proc. respondentów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama