Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 20:09
Reklama
Reklama

Upały wysuszają Polskę. Mieszkańcom grożą puste krany

Susza i upały wywołują problemy z wodą. Gminy apelują: nie podlewajcie ogrodów i nie napełniajcie basenów, bo rośnie ryzyko przerw w dostawach.
Upały wysuszają Polskę. Mieszkańcom grożą puste krany

Autor: Canva

Wprowadza się zakaz podlewania z gminnej sieci wodociągowej ogrodów przydomowych, ogrodów działkowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów na terenie gminy Dębe Wielkie (…) Wykonanie zarządzenia powierza się dyrektorowi Zakładu Komunalnego (…)” – czytamy w zarządzenia Krzysztofa Kalinowskiego, wójta gminy Dębe Wielkie.

Czasowe zakazy

Nasila się problem niedoboru wody w Polsce. Coraz więcej samorządów i przedsiębiorstw wodociągowych apeluje do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody, a niektóre gminy – jak wspomniane Dębe Wielkie – wprowadzają czasowe zakazy podlewania ogrodów i napełniania basenów. 

Powodem są – jak podaje TVN24 – utrzymująca się susza hydrologiczna, niski poziom wód gruntowych oraz gwałtowny wzrost poboru wody podczas upałów. Potwierdzają to informacje napływające z gmin w całej Polsce. 

Apele samorządowców

W gminie Piaseczno wodociągi poinformowały o „drastycznym, niemal dwukrotnym wzroście zapotrzebowania na wodę”. W części miejscowości odnotowano znaczące spadki ciśnienia związane zarówno z dużym poborem, jak i modernizacją stacji uzdatniania wody. 

W Konstancinie-Jeziornie wodociągowcy ostrzegają, że w upalne dni mogą występować czasowe spadki ciśnienia, a lokalnie nawet przerwy w dostawach. Zużycie wody latem wzrasta tam nawet trzykrotnie.

Z kolei władze gminy Roźwienica w powiecie jarosławskim apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody z powodu suszy hydrologicznej i długich okres bez opadów.

W konsekwencji zasoby wody znacznie się zmniejszyły, a w ostatnim czasie w części gospodarstw – informuje Radio Rzeszów – pojawiały się przejściowe problemy z dostawami. Woda z gminnego wodociągu powinna być wykorzystywana przede wszystkim do codziennych potrzeb mieszkańców i zwierząt gospodarskich – podkreśla samorząd.

Podobne apele pojawiły się w ostatnich dniach m.in. w Szczucinie i Pilawie. Wszędzie tam samorządy proszą mieszkańców o rezygnację z podlewania trawników, mycia samochodów oraz napełniania przydomowych basenów.

Dlaczego tak się dzieje? 

Eksperci i samorządy wskazują kilka przyczyn tego stanu rzeczy. Są to utrzymująca się od miesięcy susza hydrologiczna, niski poziom wód gruntowych i niewystarczające opady wiosną i na początku lata, 

Na tej liście są także wysokie temperatury zwiększające zużycie wody oraz masowe podlewanie ogrodów i napełnianie basenów w godzinach największego poboru. 

Według samorządów infrastruktura wodociągowa jest projektowana przede wszystkim pod potrzeby mieszkańców. Gdy tysiące osób jednocześnie podlewa ogrody, ciśnienie w sieci gwałtownie spada, co może skutkować problemami z dostawami wody.

Jeżeli upały i brak opadów utrzymają się przez kolejne tygodnie, mieszkańcy niektórych gmin mogą spodziewać się dalszych spadków ciśnienia w kranach, a nawet czasowych przerw w dostawach wody. 

W efekcie samorządy będą zmuszone do wprowadzania kolejnych zakazów podlewania ogrodów i napełniania basenów. Niewykluczone są też ograniczenia w wykorzystywaniu wody do celów innych niż bytowe. 

Upały nie ustąpią

Z prognozy pogody wynika, że te alarmujące komunikaty samorządów o czasowych brakach wody mogą się spełnić. W sobotę 27 czerwca na przeważającym obszarze kraju termometry pokażą od 27 do 32 stopni, a na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim nawet do 35 stopni. 

W niedzielę 28 czerwca upał nie odpuści. IMGW prognozuje temperatury od 30 do 35 stopni. I tak według synoptyków ma wyglądać całe lato. Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW pokazuje, że czerwiec, lipiec i sierpień 2026 roku mają być w Polsce cieplejsze od normy wieloletniej z lat 1991-2020.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: juppi Treść komentarza: Dobrze, że w końcu ktoś przetrzepie te szpitalne procedury, bo od dawna mówiło się na mieście, że tam się dziwne rzeczy dzieją. Pytanie tylko, czy prokuratura nie działa pod presją czasu albo jakiegoś politycznego zamówienia. Jeśli zrobią to niechlujnie, żeby tylko szybko postawić zarzuty, to dobry adwokat ich zje w pierwszej instancji i cała para pójdzie w gwizdek. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 22:37 Źródło komentarza: Czy były ordynator szpitala mówi prawdę. Nagłe i zdecydowane działania prokuratury w regionie Autor komentarza: popieram Treść komentarza: Czas najwyższy. Brawo. Nie będziemy pijaków opłacać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 17:59 Źródło komentarza: Koniec tanich kursów dla kierowców. Nowe przepisy od dziś drastycznie podnoszą kary Autor komentarza: dlatego Treść komentarza: Bo to była pisowska teoria.... Data dodania komentarza: 25.06.2026, 16:58 Źródło komentarza: Teoria politycznej katastrofy legła w gruzach. Dlaczego KO zyskuje po ostatnich wydarzeniach Autor komentarza: kociara Treść komentarza: Koty swoimi futerkami też grzeją. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 15:59 Źródło komentarza: Bon ciepłowniczy 2026: Nawet 3500 zł dopłaty do ogrzewania – sprawdź kryteria i złóż wniosek od 1 lipca Autor komentarza: Marta Treść komentarza: Szkoda tylko, że gazówki znowu pominięte... Płacę krocie za ogrzewanie gazowe w kamienicy i na żaden bon się nie łapię. Słabe to różnicowanie ludzi. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:26 Źródło komentarza: Bon ciepłowniczy 2026: Nawet 3500 zł dopłaty do ogrzewania – sprawdź kryteria i złóż wniosek od 1 lipca Autor komentarza: cha cha Treść komentarza: Ta afera zaszkodziła im tak bardzo, że zaraz będą musieli wymyślić kolejną, żeby dobić do 50% poparcia w kolejnym miesiącu! 😂 Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:20 Źródło komentarza: Teoria politycznej katastrofy legła w gruzach. Dlaczego KO zyskuje po ostatnich wydarzeniach
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama