Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 10:34
Reklama
Reklama

Tu następuje rażące naruszenie fundamentalnych praw człowieka

Ograniczenie kobietom prawa do pracy w organizacjach pozarządowych oraz brak dostępu studentek do edukacji wyższej w Afganistanie jest „rażącym naruszeniem fundamentalnych praw człowieka”. Oświadczenie Catherine Russell, Dyrektor Generalnej UNICEF.
  • Źródło: UNICEF Polska
Tu następuje rażące naruszenie fundamentalnych praw człowieka
Kobiety w Afganistanie

Autor: UNICEF

Źródło: UNICEF

UNICEF zdecydowanie potępia ostatni dekret wydany przez Talibów, który w zasadzie zakazuje wszystkim kobietom w Afganistanie pracy w organizacjach pozarządowych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ta decyzja to rażące naruszenie zobowiązań międzynarodowego prawa humanitarnego oraz najbardziej fundamentalnych praw człowieka dla kobiet w Afganistanie. Dekret pojawił się zaledwie kilka dni po decyzji o zakazie edukacji wyższej dla kobiet. 

Poza rażącym cofnięciem się do sytuacji, w której podstawowe prawa nie są zagwarantowane, decyzje te będą miały daleko idące konsekwencje dla świadczenia podstawowych usług dla dzieci i rodzin w całym kraju – szczególnie w obszarach zdrowia, żywienia, edukacji i ochrony dzieci. Kobiety pracujące w sektorze humanitarnym mają do odegrania niezmiernie ważną rolę. 

Zakaz dotyka również działań UNICEF. W Afganistanie działamy na rzecz 19 mln obywateli i obywatelek tego kraju, w tym ponad 10 mln dzieci. Zakazując kobietom pracy w organizacjach pozarządowych, Talibowie skutecznie pozbawiają dostępu do usług humanitarnych znacznej części populacji, narażając życie i dobrostan wszystkich Afgańczyków, zwłaszcza kobiet i dzieci. 

UNICEF wzywa władze do natychmiastowego odstąpienia od obu decyzji – o zakazie edukacji wyższej oraz pracy w organizacjach pozarządowych dla kobiet. Apelujemy o umożliwienia wszystkim kobietom powrotu na uczelnie, a pracowniczkom organizacji pozarządowych do kontynuowania ich tak ważnej pracy w sektorze humanitarnym w Afganistanie. 

Catherine Russell, dyrektor generalnej UNICEF


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

asdfghbjgh 09.01.2023 20:12
Komentarz usunięty

asrdfgjhhtrfy45dfgfdd 08.01.2023 19:35
Komentarz usunięty

FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: noTreść komentarza: Ale urwał...Data dodania komentarza: 4.05.2025, 22:51Źródło komentarza: Zignorował, że jest na drodze podporządkowanejAutor komentarza: KrzywyTreść komentarza: Trzeba wiedzieć kiedy zerwać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 22:47Źródło komentarza: Wyzywał i groził księdzu. Miał na koncie pobicie księdzaAutor komentarza: właśnieTreść komentarza: Po co przepłacać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 19:54Źródło komentarza: Nie kupujemy samochodów lecz częściej je wypożyczamyAutor komentarza: no takTreść komentarza: Jak policzyć utrzymanie autka, to jest naprawdę drogoData dodania komentarza: 4.05.2025, 18:39Źródło komentarza: Nie kupujemy samochodów lecz częściej je wypożyczamyAutor komentarza: tyleTreść komentarza: Jeżdżą jak szarańcza.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:30Źródło komentarza: E-hulajnogi opanowały ulice i chodniki. Są niestety ofiary śmiertelneAutor komentarza: dłużejTreść komentarza: "Z przyczyn demograficznych w Polsce pogłębiać będą się niedobory pracowników, nawet przy utrzymaniu pięciodniowego tygodnia pracy. Prognozy struktury zatrudnienia zapowiadają niedobór pracowników w 21 z 39 grup zawodowych w horyzoncie 2040 roku. Skrócenie czasu pracy wywołałoby niedobór we wszystkich 39 grupach zawodowych, zwłaszcza w usługach" – pisali w analizie sprzed kilku miesięcy Maciej Albinowski, Piotr Lewandowski i Karol Madoń, naukowcy z Instytutu Badań Strukturalnych.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:39Źródło komentarza: Proponują czterodniowy tydzień pracy. Nie wiadomo, czy firmy będą zadowolone
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama