W Ministerstwo Edukacji trwa wielkie odchudzanie programów szkolnych. W ten sposób jego autorzy chcą przebudować myślenie Polaków o szkole i tym, czego i jak powinna uczyć w XXI wieku.
Kłopot polega na tym, że prawie każdy rodzic w tej dziedzinie uważa się za eksperta. Bo przecież nikt tak dobrze nie zna jego dziecka jak on sam. W efekcie mam narodową awanturkę.
Większości z nas umyka, że polska szkoła prawie się nie zmienia. W podobny sposób uczyli się dziadkowie uczniów, ich rodzice, a teraz oni sami. Zmieniło się otoczenie i narzędzia, jakie dostają do rąk dzisiejsi uczniowie. Bo technologia nie ogląda się na tradycję.
Prawie połowa uczniów ma kłopoty z matematyką
Jak zauważył Portal Samorządowy – to jednak nie polski czy historia wpędzają dzieciaki w szkolną traumę. Skutecznie robią to matematyka i inne nauki ścisłe, które potem przez lata wspomina się jak horror.
Potwierdza to „Badanie barier i motywacji młodzieży do nauki przedmiotów ścisłych", które w czerwcu 2023 roku wśród uczniów liceów i techników zleciła Fundacja Adamed.
Jak podaje serwis, aż 4 na 10 ma trudności z nauką przedmiotów ścisłych. I to bez względu na płeć. Podium najtrudniejszych przedmiotów w szkole wygląda tak:
- matematyka (kłopoty deklaruje 50 proc. badanych uczniów),
- chemia (44 proc.),
- fizyka (43 proc.).
Nauki ścisłe a przyszłość zawodowa
Autorzy badania zapytali uczniów, które kierunki – ich zdaniem – umożliwiają zdobycie atrakcyjnej pracy w przyszłości.
Aż 43 proc. wskazało nauki społeczne (częściej wskazywały je dziewczęta).
Natomiast 36 proc. taką szansę dostrzegło w naukach ścisłych.
Co jest nie tak ze szkołą?
Dlaczego uczniowie w Polsce mają takie trudności z przedmiotami ścisłymi?
Po pierwsze – ten powód wskazało 47 proc. badanych – słabe tłumaczenie materiału przez nauczycieli.
Po drugie – tę opcję wybrało 41 proc. respondentów – skupienie się na przedmiotach, które bardziej ucznia interesują.
Z badania wynika także m. in., że dzieci i młodzież wykazywałaby się większym zainteresowaniem naukami ścisłymi, gdyby poza teorią, miały nieograniczony dostęp do laboratoriów i mogły w nich wykonywać doświadczenia.
Napisz komentarz
Komentarze