Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 01:33
Reklama

Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. HIT znika

Po świątecznej przerwie uczniowie podstawówek wrócili do nowej rzeczywistości szkolnej: prace domowe nie będą już obowiązkowe. Z pewnym wyjątkiem. Zmiany obejmą też oceny z religii. Dziś zakomunikowano, że od września nie będzie już przedmiotu Historia i teraźniejszość. Będzie za to Edukacja obywatelska.
Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. HIT znika
Coraz więcej zmian w szkole.

Autor: MEN/FB

Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia dotyczącą m.in. prac domowych w szkołach podstawowych. Od kwietnia będą one nieobowiązkowe w szkołach podstawowych. Od tej zasady będą jednak wyjątki. 

Zmiany dotkną też ocen z religii i etyki.  

Dokument został już opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Co z pracami domowymi?

W klasach I-III szkoły podstawowej nauczyciel nie będzie zadawać pisemnych prac domowych. Odstępstwem od tej zasady będą ćwiczenia „usprawniające motorykę małą”. Te prace będą obowiązkowe i na ocenę.

Skąd to odstępstwo? „Zdolność do pisania wyraźnych liter i cyfr jest zależna od precyzyjnych ruchów ręki. Dzięki rozwiniętej motoryce małej dziecko może bardziej efektywnie ćwiczyć i rozwijać te umiejętności” – czytamy uzasadnieniu.

W klasach IV-VIII szkoły podstawowej nauczyciel będzie już mógł zadać pracę domową. Pisemną lub praktyczno-techniczną. Tyle że nie będzie ona ani obowiązkowa, ani oceniana. Nauczyciel będzie mógł tylko poinformować ucznia, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć.

Te zmiany wejdą w życie już 1 kwietnia 2024 r. I – uwaga! – nie jest to prima aprilis.

Co z oceną z religii i etyki?

Popisana właśnie nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące ocen z religii i etyki. PO wejściu w życie tej zmiany końcowa ocena roczna nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

Powód? Lekcje z religii i etyki nie są obowiązkowe, dlatego – jak czytamy w uzasadnieniu – „nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen”. 

Te przepisy wejdą w życie z początkiem nowego roku  szkolnego 2024/2025 – czyli 1 września 2024 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dyr. 12.04.2024 08:38
Pomysł który doprowadzi do zwolnień, wyartykułowany o miesiąc za późno.

FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: niestetyTreść komentarza: To całkiem częste szantaże. A potem fotki wyciekają...Data dodania komentarza: 1.05.2025, 00:37Źródło komentarza: Szantażował, że opublikuje nagie zdjęcia. Żądał pieniędzyAutor komentarza: detektyw gryfinskiTreść komentarza: na reduty ciongno djutyData dodania komentarza: 1.05.2025, 00:14Źródło komentarza: Szantażował, że opublikuje nagie zdjęcia. Żądał pieniędzyAutor komentarza: WacławTreść komentarza: Kłamstwo to kłamstwo.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 20:20Źródło komentarza: Karol Nawrocki skłamał odpowiadając wicemarszałkini Magdalenie Biejat?Autor komentarza: hip hipTreść komentarza: Cześć mu i chwała!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:14Źródło komentarza: Drugi Polak w kosmosie. Wiadomo, kiedy wyruszy historyczna misja Ax-4Autor komentarza: PPTreść komentarza: Wybory zweryfikuję te dane.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:47Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: liczby mówią same za siebieTreść komentarza: Instytut Badań Pollster zapytał Polaków, kto ich zdaniem wygrał poniedziałkową debatę. Najwięcej głosów - 31 proc. - zdobył kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Za nim znalazł się popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki - 27 proc.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:40Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski nawiązuje do wcześniejszych debat i porusza nowe wątki
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama