Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 20:08
Reklama
Reklama

Najwięcej ludzi ginie na drogach właśnie latem. Słońce oślepia, ale i usypia czujność kierowców

Lato to najniebezpieczniejszy okres na drogach. Według ITS właśnie wtedy dochodzi do około jednej trzeciej wszystkich wypadków w Polsce.
Najwięcej ludzi ginie na drogach właśnie latem. Słońce oślepia, ale i usypia czujność kierowców
W samochodzie z pasażerami tuż przed kolizją.

Autor: Canva

Eksperci ostrzegają: dobra pogoda usypia czujność kierowców. Wakacje to odpoczynek, ale na drodze – przypomina Instytut Transportu Samochodowego (ITS) – nie ma wakacji od ostrożności.

– Dane jednoznacznie wskazują, że najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych. Przy ładnej pogodzie, w świetle dziennym i na suchej nawierzchni. Wówczas kierujący czują większy komfort jazdy i rozwijają znaczne prędkości, co w sytuacji wypadku rodzi często tragiczne następstwa – podkreśla Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, cytowana przez serwis its.waw.pl.

Dobra pogoda zwiększa ryzyko wypadków

Według danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działającego przy ITS, miesiące letnie – czerwiec, lipiec i sierpień – są najbardziej niebezpiecznym okresem na polskich drogach. To w tym czasie dochodzi do około 30 proc. wszystkich wypadków drogowych w roku. W niektórych latach udział ten przekraczał nawet 32 proc. 

ITS podkreśla, że dobra pogoda paradoksalnie zwiększa ryzyko wypadków. Kierowcy czują się pewniej, częściej przekraczają dozwoloną prędkość i podejmują ryzykowne manewry. Najwięcej wypadków zdarza się właśnie przy suchej nawierzchni, dobrej widoczności i w dzień.

W latach 2023-2025 doszło do blisko 13 tys. wypadków, w których zginęło 1097 osób, a niemal 15 tys. zostało rannych. Najwięcej poszkodowanych to podróżujący samochodami osobowymi. Ale nie tylko.

Ponad 90 proc. wypadków wynika z błędów ludzkich

Eksperci ITS zwracają uwagę na kilka innych zagrożonych grup. Wśród nich są dzieci podróżujące podczas wakacyjnych wyjazdów. Dalej motocykliści, rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Wreszcie piesi. Sprzyja temu większa aktywność na świeżym powietrzu oraz wzrost liczby podróży rekreacyjnych. 

Do najczęstszych powodów, z jakich dochodzi do wypadków latem, są nadmierna prędkość, brawura i przecenianie własnych umiejętności, zmęczenie podczas długich podróży, rozproszenie uwagi (telefon, nawigacja), a także większe natężenie ruchu związane z urlopami i wyjazdami weekendowymi.

– Ponad 90 proc. wypadków wynika z błędów ludzkich – podkreśla dr Dagmara Jankowska-Karpa z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: juppi Treść komentarza: Dobrze, że w końcu ktoś przetrzepie te szpitalne procedury, bo od dawna mówiło się na mieście, że tam się dziwne rzeczy dzieją. Pytanie tylko, czy prokuratura nie działa pod presją czasu albo jakiegoś politycznego zamówienia. Jeśli zrobią to niechlujnie, żeby tylko szybko postawić zarzuty, to dobry adwokat ich zje w pierwszej instancji i cała para pójdzie w gwizdek. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 22:37 Źródło komentarza: Czy były ordynator szpitala mówi prawdę. Nagłe i zdecydowane działania prokuratury w regionie Autor komentarza: popieram Treść komentarza: Czas najwyższy. Brawo. Nie będziemy pijaków opłacać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 17:59 Źródło komentarza: Koniec tanich kursów dla kierowców. Nowe przepisy od dziś drastycznie podnoszą kary Autor komentarza: dlatego Treść komentarza: Bo to była pisowska teoria.... Data dodania komentarza: 25.06.2026, 16:58 Źródło komentarza: Teoria politycznej katastrofy legła w gruzach. Dlaczego KO zyskuje po ostatnich wydarzeniach Autor komentarza: kociara Treść komentarza: Koty swoimi futerkami też grzeją. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 15:59 Źródło komentarza: Bon ciepłowniczy 2026: Nawet 3500 zł dopłaty do ogrzewania – sprawdź kryteria i złóż wniosek od 1 lipca Autor komentarza: Marta Treść komentarza: Szkoda tylko, że gazówki znowu pominięte... Płacę krocie za ogrzewanie gazowe w kamienicy i na żaden bon się nie łapię. Słabe to różnicowanie ludzi. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:26 Źródło komentarza: Bon ciepłowniczy 2026: Nawet 3500 zł dopłaty do ogrzewania – sprawdź kryteria i złóż wniosek od 1 lipca Autor komentarza: cha cha Treść komentarza: Ta afera zaszkodziła im tak bardzo, że zaraz będą musieli wymyślić kolejną, żeby dobić do 50% poparcia w kolejnym miesiącu! 😂 Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:20 Źródło komentarza: Teoria politycznej katastrofy legła w gruzach. Dlaczego KO zyskuje po ostatnich wydarzeniach
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama