Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 14:15
Reklama

Publikujemy program 17. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie

Na Nocne Polaków zwiedzanie zaprasza Muzeum Narodowe w Szczecinie w najbliższą sobotę, 13 maja 2023 roku.
Publikujemy program 17. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie
Ubiegłoroczna Noc Muzeów.

Autor: KWP Szczecin

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE

ul. Wały Chrobrego 3

 

18.00–0.00

Wystawy stałe

- Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu

- Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku

- Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów

- W afrykańskiej wiosce

- Sztuka Afryki – między maską a fetyszem

- Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki z kolekcji Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorskiego-Gordiera

Wystawy czasowe

- Wyspy szczęśliwe? Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie 

- Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka 

- ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce  

- Erich Buchholz. Historia sztuki to jedno wielkie fałszerstwo 

________________________________________________________

 „GENEALOGIA 2023”  

Interwencja w przestrzeni wystawy stałej „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”. Wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie

Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: prof. dr hab. Waldemar Wojciechowski, Akademia Sztuki w Szczecinie

Kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Patrycja Makarewicz, Monika Frankowska-Makała

Wystawa „Genealogia 2023” stanowi kolejną odsłonę realizowanego od 2014 roku cyklu wystaw związanych z projektem „Genealogia. Artefakty dawnej sztuki jako inspiracja dla młodego twórcy”. Jego celem jest próba odpowiedzi na pytanie: jaką inspiracją dla młodego artysty multimedialnego mogą być pokazywane na wystawach historyczne eksponaty? Już po raz kolejny prace studentek i studentów Akademii Sztuki zaprezentowane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeniach ekspozycyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt „Genealogia” to odważna, lecz nie pozbawiona dystansu i poczucia humoru ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. Tegoroczna odsłona dotyczy symboli, alegorii i treści ideowych ukrytych w dziełach sztuki, a twórczym impulsem dla osób studiujących w Pracowni Komunikacji Wizualnej jest spotkanie z obrazami, rzeźbami i wyrobami rzemiosła artystycznego prezentowanymi na wystawie „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”. 

Projekt badawczy „Genealogia” doczekał się monografii z esejami i dokumentacją czterech pierwszych edycji projektu, wydanej wspólnie przez Akademię Sztuki i Muzeum Narodowe w Szczecinie w 2017 roku.

 

Strefa edukacyjna w przestrzeni wystaw Działu Kultur Pozaeuropejskich  
18.00–21.00
 

Otwarte warsztaty rodzinne. Tworzenie projektów masek afrykańskich i meksykańskich alebrijes. Prowadzenie: Dorota Baumgarten-Szczyrska

________________________________________________________ 

 KONSERWATORSKIE NIEBO

Wydarzenia w ramach X Dni Otwartych Funduszy Europejskich

„Konserwatorskie łamigłówki” – gra muzealna

19.00–22.00, cały gmach MNS

Gra muzealna to atrakcyjny pomysł na spędzenie wolnego czasu podczas eksploracji muzeum w inny niż zwykle sposób. Zawiera w sobie ukryte elementy wiedzy dotyczącej zabytków muzealnych i zagadnień konserwatorskich, wymaga skupienia uwagi na detalu. Uczestnicy otrzymają do wykonania zadania w formie rebusów, krzyżówek, łamigłówek słownych. 

Karty do gry wydawane będę od godziny 19.00 do 20.00 w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Stacje gry znajdują się w przestrzeni wystaw stałych i czasowych prezentowanych w gmachu. Prawidłowo wypełnione karty gry będzie można wymienić na upominki ze znakiem Dni Otwartych Funduszy Europejskich i Muzeum Narodowego w Szczecinie już od godziny 20.00 do 22.00 w kasie muzeum. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Udział w grze jest bezpłatny. Liczba kart do gry i upominków, które można otrzymać za prawidłowo wypełnioną kartę gry, jest ograniczona Osoby małoletnie mogą uczestniczyć tylko pod opieką osoby dorosłej. 

 Czas trwania rozgrywki: 60–120 minut

________________________________________________________

KONKURS – ZAGADKA „DO CZEGO SŁUŻYŁ TEN PRZEDMIOT?”

Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.

Po raz czwarty czekamy na propozycje: Wały Chrobrego 3, godz. 18. 00 – 22.00 ( holl I piętro ).

Prosimy przypatrzeć się prezentowanemu przedmiotowi i spróbować zgadnąć, jaką funkcję niegdyś on pełnił.

Rozwiązanie zagadki ogłoszone zostanie 15.05. 2023. Wśród osób, które trafnie odgadną funkcje przedmiotu oraz wśród tych, które udzielą najoryginalniejszej odpowiedzi rozlosujemy upominki.


„Wyobraźnia dźwięku” – koncert w przestrzeniach ekspozycyjnych

 18.00–19.00, cały gmach MNS

Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego. Spotkanie z zabytkami i dziełami sztuki przy dźwiękach muzyki zachęci uczestników, by obcować z kulturą wszystkimi zmysłami. Czy muzyka pozwoli usłyszeć głos zabytków? A może w ich otoczeniu będzie można zobaczyć muzykę? Zapraszamy na koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

_______________________________________________________

 „Z kamerą w Konserwatorskim Niebie” –  prezentacja filmu
20.00–21.00 (sala konferencyjna, pierwsze piętro, za wystawą „Wyspy szczęśliwe. Sztuka II Rzeczypospolitej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”)


„Z kamerą w Konserwatorskim Niebie Muzeum Narodowego w Szczecinie” – zapętlona projekcja filmu dokumentującego możliwości badawcze i konserwatorskie wszystkich pracowni Działu Konserwacji Zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Autorzy: Przemysław Manna i Paweł Bosy; realizacja zdjęć: 2020–2021). Film jest inicjatywą własną konserwatorów zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Powstał w pandemii jako materiał popularyzujący rezultaty projektu „Konserwatorskie Niebo – zakup wyposażenia do Pracowni Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Szczecinie nr POIS.08.01.00-00-0085/17”. W filmie pokazane są miejsca na co dzień niedostępne dla gości odwiedzających Muzeum.

Czas trwania: 15 minut (projekcja zapętlona)

________________________________________________________

Goście z innej epoki

Około 21.30 pojawią się nasi goście specjalni – przedstawiciele szczecińskiej grupy rekonstrukcyjnej METRUM w XVIII-wiecznych strojach. Będą zwiedzać wystawy niczym turyści – ale podróżujący wehikułem czasu. Nie będą protestować, gdy ktoś zechce zrobić sobie z nimi zdjęcie albo zapyta o detale stroju lub o to, skąd przyjechali.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama