Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 22:38
Reklama

Stanęli w obronie ciemnego nieba. Kto się boi ciemności niech lepiej nie czyta

W ramach VII Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem można było podziwiać modele ciał niebieskich. Był też konkurs z nagrodami.
Stanęli w obronie ciemnego nieba. Kto się boi ciemności niech lepiej nie czyta
Jedną z atrakcji konferencji była wystawa pneumatycznych modeli ciał niebieskich.

Autor: raszu

W dniach 14-15 września 2023 roku odbyła się już siódma edycja Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem. Tegoroczne wydarzenie miało miejsce na terenie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarskiej Przestrzeni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencją zajmował się komitet w skład którego w większości wchodzą członkowie Light Pollution Think Tank (LPTT). Jest to grupa naukowców oraz działaczy, którzy angażują się w temat zanieczyszczenia światłem pod jednym wspólnym szyldem. Programem administruje stowarzyszenie Polaris - OPP, które prowadzi program "Ciemne Niebo - Polska". Dzięki temu wsparciu tegoroczna konferencja może się odbyć.

Podczas siódmej edycji konferencji o zanieczyszczeniu światłem, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu prezentacji naukowych, przemówień badaczy i popularyzatorów redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Celem tych wystąpień jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu związanej z nadmierną ilością sztucznego światła w naszym środowisku. Wiele informacji na ten temat można było usłyszeć również na poszczególnych punktach wystawy, która rozlokowana była po całym mieście. W Toruniu zagościły takie ciała niebieskie jak: Słońce, Księżyc, Merkury, Ziemia, Mars i Wenus.

Jednak to nie wszystko. Jedną z atrakcji był konkurs, w którym można było wygrać nagrodę w postaci pobytu w Beskidach na obszarze pierwszego w Polsce obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka. Aby wziąć udział w konkursie, należało zebrać pieczątki z każdego miejsca wystawy (wszystkich modeli ciał niebieskich) oraz odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Pobyt w Beskidach wygrały trzy rodziny.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: właśnieTreść komentarza: Po co przepłacać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 19:54Źródło komentarza: Nie kupujemy samochodów lecz częściej je wypożyczamyAutor komentarza: no takTreść komentarza: Jak policzyć utrzymanie autka, to jest naprawdę drogoData dodania komentarza: 4.05.2025, 18:39Źródło komentarza: Nie kupujemy samochodów lecz częściej je wypożyczamyAutor komentarza: tyleTreść komentarza: Jeżdżą jak szarańcza.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:30Źródło komentarza: E-hulajnogi opanowały ulice i chodniki. Są niestety ofiary śmiertelneAutor komentarza: dłużejTreść komentarza: "Z przyczyn demograficznych w Polsce pogłębiać będą się niedobory pracowników, nawet przy utrzymaniu pięciodniowego tygodnia pracy. Prognozy struktury zatrudnienia zapowiadają niedobór pracowników w 21 z 39 grup zawodowych w horyzoncie 2040 roku. Skrócenie czasu pracy wywołałoby niedobór we wszystkich 39 grupach zawodowych, zwłaszcza w usługach" – pisali w analizie sprzed kilku miesięcy Maciej Albinowski, Piotr Lewandowski i Karol Madoń, naukowcy z Instytutu Badań Strukturalnych.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:39Źródło komentarza: Proponują czterodniowy tydzień pracy. Nie wiadomo, czy firmy będą zadowoloneAutor komentarza: dlategoTreść komentarza: Bo jeżdżą bez opamiętania.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:30Źródło komentarza: E-hulajnogi opanowały ulice i chodniki. Są niestety ofiary śmiertelneAutor komentarza: krótkoTreść komentarza: Mniej pracy za tę samą płacę? To nierealneData dodania komentarza: 4.05.2025, 15:17Źródło komentarza: Proponują czterodniowy tydzień pracy. Nie wiadomo, czy firmy będą zadowolone
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama