Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 00:15
Reklama

Więcej kobiet może teraz skorzystać z badań. Kogo to dotyczy?

Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium zwiększa szanse wyleczenia. Kobieto zbadaj się!
Więcej kobiet może teraz skorzystać z badań. Kogo to dotyczy?
Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie
w obniżeniu ryzyka zachorowania na raka piersi.

Autor: pacjent.gov.pl

Od 1 listopada br. program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy jest dostępny dla większej liczby kobiet. Bez skierowania, bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać panie w wieku 45-74 lat, natomiast bezpłatne badania cytologiczne będą przysługiwać kobietom w wieku 25-64 lata.

Walka z nowotworami jest niezwykle istotna, dlatego profilaktyka odgrywa ważną rolę w rozpoznawaniu i leczeniu chorób nowotworowych. Badanie mammograficzne jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania raka piersi. Kiedy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, szanse na wyleczenie znacznie się zwiększają. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

W ramach programu profilaktyki rak piersi, badania mammograficzne mogą być wykonywane co dwa lata. Dodatkowo, od 1 stycznia 2024 r., kobiety, które miały wcześniej zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi, mogą ponownie wziąć udział w programie co 12 miesięcy, gdy zakończyły swoje leczenie i są w okresie monitorowania lub nie zakończyły leczenia, ale po 5 latach od operacji raka piersi są w trakcie terapii hormonalnej.

Również badania cytologiczne odgrywają istotną rolę w profilaktyce raka szyjki macicy. Można dzięki nim zidentyfikować zmiany komórkowe i na wczesnym etapie rozpoznać chorobę. W ramach bezpłatnego programu badania cytologiczne powinny być wykonywane co 3 lata, natomiast w przypadku kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (takich jak zakażenie wirusem HIV, przyjmowanie immunosupresyjnych leków, zakażenie wirusem HPV - typu wysokiego ryzyka) badania cytologiczne powinny być wykonywane co roku.

Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Wprowadzenie programu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy dla większej liczby kobiet jest korzystną zmianą. Dzięki temu więcej osób będzie miało dostęp do bezpłatnych badań, które mogą pomóc w wykryciu nowotworów na wczesnym etapie. To zwiększa szanse na skuteczne leczenie i wyleczenie choroby.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
amazonka 25.11.2023 23:05
I na zdrowie!

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama