Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 22:45
Reklama

Porty z Pomorza Zachodniego widzą szansę na rozwój w budowie wiatraków na morzu

Każdego dnia publikowane są informacje o nowych projektach inwestycyjnych na Bałtyku w zakresie farm wiatraków. Dziś na celowniku inwestorów są tereny Pomorza Gdańskiego. Kolejnym etapem budowania farm będą wody położone w okolicach Darłowa, Kołobrzegu, Mrzeżyna czy Świnoujścia. Na tym chcą skorzystać porty z Pomorza Zachodniego mając ku temu znaczny potencjał czy to na etapie budowy farm wiatrowych czy na etapie ich eksploatacji.
Porty z Pomorza Zachodniego widzą szansę na rozwój w budowie wiatraków na morzu
Port w Kołobrzegu przy nie dużych wydatkach inwestycyjnych będzie mógł obsługiwać jednostki pływające na potrzeby budowy a później serwisu wiatraków na morzu.

Autor: dost

Ostatnio Orlen ogłosił, że szuka portu morskiego dla swoich inwestycji w MEW oraz złożył trzy nowe wnioski o lokalizację farm wiatrowych - Chcemy wykorzystać ten fakt do rozmów o potencjale portów małych i średnich dla obsługi inwestycji offshore. Zdobycie takich zleceń to rozwój lokalnego biznesu w różnych jego obszarach - mówi prezes portu, jednocześnie przewodniczący Związku Małych Portów Morskich Artur Lijewski i członek Komitetu Sterującego programu Zachodniopomorskie_Offshore 2027. 

 

Port w Kołobrzegu prowadzi aktywną politykę informacyjną zaznaczając obecność w dyskusji na temat portów na czas budowy infrastruktury i później serwisowania farm wiatrowych. Kołobrzeski port posiada dostęp do sieci kolejowej, a także krajowej i międzynarodowej sieci dróg, gdyż tuż obok przebiega droga S6 łącząca dziś m.in. Berlin ze Szczecinem i Koszalinem, a niebawem z Gdańskiem oraz infrastrukturę pozwalającą na sprostania wymaganiom portu serwisowego. Należy również zaznaczyć, że Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. nie tylko prowadzi aktywną politykę informacyjną, ale równolegle działa w zakresie modernizacji infrastruktury portowej. 

 

Efektem intensywnej pracy portu jest opracowanie analizy nawigacyjnej, która wskazuje na możliwość zawijania do portu w Kołobrzegu jednostek o parametrach (130m długości, 20m szerokości, 7,5m zanurzenia) umożliwiających kooperację portu w zakresie zarówno portu instalacyjnego jak i serwisowego. Wskazany w analizie zakres prac oraz radykalnie niskie koszty modernizacji obecnej infrastruktury (około 50 mln PLN) wskazują jednoznacznie, że kołobrzeski port na przestrzeni najbliższych dwóch, trzech lat, ma szansę zamienić swoją pozycję lidera wśród małych i średnich portów polskiego wybrzeża, na status wysoko konkurencyjnego w zakresie obsługi sektora offshore, jak i obsługi towarowej dla basenu Morza Bałtyckiego.

- Wiemy, że inne przedsiębiorstwa czy konsorcja są zainteresowane koncesjami na budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej. Jesteśmy przekonani, że działania te wymagać będą zaangażowania portów Pomorza Zachodniego w na różnych etapach powstawania i eksploatacji farm wiatrowych stąd to zaproszenie do współpracy z nami - dodaje Andrzej Montwiłł, prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. 

 

Pomorze Zachodnie jest liderem w produkcji zielonej energii w Polsce i ma szerokie doświadczenia w energetyce wiatrowej lądowej. Teraz czas na morską energetykę wiatrową.  Dlatego też w ubiegłym roku samorządy oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego podpisały deklarację na rzecz współpracy w zakresie offshore. W porcie w Kołobrzegu odbyło się również podpisanie listu intencyjnego pomiędzy firmami, które chcą uczestniczyć w łańcuchu dostaw na rzecz budowy farm wiatrowych na Bałtyku oraz wodoru. 

 

- Przedsiębiorcy z Województwa Zachodniopomorskiego mają dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników, którzy mogą pracować w branży offshore czy wodoru. Uczelnie i szkoły zawodowe są gotowe do kształcenia specjalistów - mówi Łukasz Szeląg, członek Zachodniopomorskiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie. 

 

Na zdjęciu: Port w Kołobrzegu chce aktywnie uczestniczyć w budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Transport lokomotywy przez port to dowód, że branża logistyczna widzi w nim potencjał. Podobnie porty z Pomorza Zachodniego deklarują uczestnictwo w budowaniu potencjału obsługi zielonych inwestycji na Bałtyku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama