Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 17 maja 2025 18:39
Reklama
Reklama

Wymiana licznika prądu. się opłaca. Projekt jest wdrażany

W Polsce ruszyła masowa wymiana tradycyjnych liczników energii elektrycznej na tzw. inteligentne liczniki. Ich wymiana – podkreślmy – jest obowiązkowa.
Wymiana licznika prądu. się opłaca. Projekt jest wdrażany
Odmowa wymiany może kosztować.

Autor: Canva

Ten obowiązek wynika zarówno z przepisów krajowych, jak i z unijnych dyrektyw nakazujących państwom członkowskim modernizację sieci energetycznych. Celem tej transformacji jest zwiększenie efektywności zarządzania energią, lepsze rozliczanie jej zużycia i przygotowanie infrastruktury do integracji z odnawialnymi źródłami energii.

Odmowa przyjęcia nowego licznika może mieć swoje konsekwencje – od trudności w rozliczeniach po ewentualne opłaty dodatkowe.

Kiedy zapłaci operator, a kiedy klient?

Dla zdecydowanej większości Polaków wymiana licznika będzie bezpłatna – o ile odbywa się w ramach ogólnokrajowego harmonogramu ustalonego przez operatora. Wówczas to on pokrywa koszty demontażu starego i instalacji nowego licznika.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy odbiorca chce przyspieszyć wymianę z własnej inicjatywy, czyli poza planowanym terminem. W takim przypadku może zostać obciążony opłatą – zazwyczaj wynosi ona około 300–400 zł, w zależności od operatora.

Warto każdorazowo skontaktować się z operatorem, aby poznać dokładne stawki i procedury.

Dlaczego to się opłaca? Z kilku powodów

Nowoczesne liczniki umożliwiają zdalny odczyt danych, co eliminuje konieczność wizyt inkasentów. To przekłada się na dokładniejsze i częstsze rozliczenia, a także daje gospodarstwom domowym dostęp do bieżących informacji o zużyciu energii. 

Dodatkowo inteligentne liczniki ułatwiają integrację odnawialnych źródeł energii z siecią, co jest kluczowe w kontekście rosnącej liczby mikroinstalacji. Operatorzy mogą też szybciej wykrywać awarie i skuteczniej reagować na przeciążenia.

Do 2028 roku inteligentne liczniki powinno mieć 80 proc. gospodarstw domowych, a pełne ich wdrożenie planowane jest do 4 lipca 2031 roku – wówczas nowy licznik ma mieć każdy odbiorca prądu w Polsce. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Łukasz 17.05.2025 12:01
Bez sensu jest odmawiać.

FACEBOOK
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: takTreść komentarza: Sprawiedliwość zwyciężyła.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 14:11Źródło komentarza: Internautka obraziła lekarkę. Trzeba teraz zapłacić karęAutor komentarza: myTreść komentarza: Czekamy!Data dodania komentarza: 17.05.2025, 13:59Źródło komentarza: Zabił i uciekł. Sebastian M. przekażą do Polski bo jest podpis ministraAutor komentarza: SPTreść komentarza: bardzo dobre terminy.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 12:15Źródło komentarza: MEN powiedział, jak będzie. Rok szkolny z nowymi terminamiAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Bez sensu jest odmawiać.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 12:01Źródło komentarza: Wymiana licznika prądu. się opłaca. Projekt jest wdrażanyAutor komentarza: inflacja bazowa spadłaTreść komentarza: Spadek inflacji bazowej jest istotnym wskazaniem dla Rady Polityki Pieniężnej decydującej o wysokości stóp procentowych. Po ostatniej obniżce o 50 pb., rynek spekuluje o terminach i skali następnych cięć. Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-jak-rosna-ceny-w-polsce-nbp-podal-nowe-dane-jest-spadek,nId,7966846#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chromeData dodania komentarza: 17.05.2025, 11:42Źródło komentarza: Groszowi emeryci. Kilka tysięcy z nich dostaje mniej niż 10 złotychAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Sporo wolnego trzeb powiedzieć.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 11:40Źródło komentarza: MEN powiedział, jak będzie. Rok szkolny z nowymi terminami
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama