Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 09:20
Reklama

Kredyt 2% dla singli zamiast dla małżeństw. Takie dane podaje bank

Analiza wykazała, że co trzeci wnioskodawca jest w związku małżeńskim, a to oznacza, że z programu chętniej korzystają single. Czy tak ma wyglądać program prorodzinny?
  • Źródło: ordoiuris.pl
Kredyt 2% dla singli zamiast dla małżeństw. Takie dane podaje bank
Aż 61% wnioskujących o kredyt to osoby samotne.

Autor: raszu

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” oferowany przez PKO BP nie zainteresował małżeństw, a tylko „singli” - wynika z raportu Centrum Analiz PKO Banku Polskiego S.A. Z danych zebranych przez bank wynika, że program ten jest szczególnie atrakcyjny dla osób samotnych, zwłaszcza panien i kawalerów. Dominacja singli jest szczególnie widoczna w największych aglomeracjach miejskich i maleje wraz ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców miejscowości. Analiza wykazała, że aż 61% wnioskujących o kredyt to osoby samotne, a tylko 36% to małżeństwa.

Raport wskazuje również, że małżeństwa bez dzieci są bardziej zainteresowane zakupem mieszkania niż domu jednorodzinnego. Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi spada w miarę zwiększania się liczby osób na utrzymaniu. Jednak w przypadku programu „Bezpieczny Kredyt 2%” spadek zainteresowania mieszkaniami jest większy niż w przypadku innych kredytów mieszkaniowych.

Instytut Ordo Iuris wskazywał już w marcu 2023 roku, że program ten nie jest prorodzinny i może prowadzić do wzrostu cen mieszkań. Portal Bankier.pl poinformował o spadku sprzedaży nowych mieszkań na polskim rynku oraz wzroście cen mieszkań. Wzrost cen dotyczył zwłaszcza największych polskich miast, podczas gdy w mniejszych miejscowościach tempo wzrostu było niższe.

Mimo tych niekorzystnych danych, rząd zdecydował się zwiększyć finansowanie programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Minister rozwoju i technologii, Marlena Maląg, zapowiedziała wzrost kwoty przeznaczonej na ten program z budżetu państwa. Według raportu Instytutu Ordo Iuris, program ten nie przyczynia się do równoważenia trendów demograficznych, a jedynie do pogorszenia sytuacji finansowej deweloperów i sektora bankowego.

Polski rząd mógłby wzorować się na węgierskim programie CSOK, który oferuje rodzinom z dziećmi dopłatę na zakup domu. Program ten zwiększa chęć posiadania dzieci i jest pozytywnie oceniany przez opinię publiczną. W październiku 2023 roku ogłoszono poszerzoną wersję programu CSOK, która ma jeszcze bardziej zachęcać rodziny do zakładania domów rodzinnych.

W przeciwieństwie do węgierskiego programu, polski program „Bezpieczny Kredyt 2%” nie przyczynia się do zachęcania Polek i Polaków do zawierania małżeństw i zakładania rodzin. Mimo to rząd zdecydował się na dalsze finansowanie tego programu, który nie spełnia oczekiwań polityki prorodzinnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama