Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 19:05
Reklama

Pracujący obcokrajowcy. Problem z prawami pracy

Brak posiadania zezwolenia na pracę, praca na innych warunkach niż określone w oświadczeniu, przekazanie nieprawdziwych informacji, niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego informowania wojewody o zmianach w zatrudnieniu, czy powiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu, niepodjęciu pracy przez cudzoziemca - to najczęściej naruszane przepisy przez pracujących u nas obcokrajowców. Z jakich krajów pochodzą?
Pracujący obcokrajowcy. Problem z prawami pracy
Skontrolowali zatrudnienie 15 tysięcy cudzoziemców.

Autor: MOSG

W porównaniu z rokiem 2022, rok 2023 przyniósł znaczący wzrost kontroli zatrudnienia cudzoziemców oraz stwierdzania nielegalnego pobytu obcokrajowców w Polsce. Według danych opublikowanych przez Media Obywatelskiej Straży Granicznej (MOSG), w 2023 roku przeprowadzono aż 301 kontroli zatrudnienia, podczas których ujawniono nielegalność pracy u niespełna 1800 osób. Co więcej, w 2664 kontrolach pobytu cudzoziemców stwierdzono nielegalny pobyt u 604 obcokrajowców.

Głównym powtarzającym się naruszeniem przepisów wśród obcokrajowców było brak posiadania zezwolenia na pracę oraz praca na warunkach niezgodnych z oświadczeniem o powierzeniu pracy. Ponadto pracodawcy zaniedbali obowiązek pisemnego informowania wojewody o przypadkach niepodjęcia, zakończenia lub przerwania pracy przez cudzoziemca, a także nie przekazywali prawdziwych informacji.

Najczęściej kontrolowane przez funkcjonariuszy MOSG branże w 2023 roku to budownictwo, usługi gastronomiczne i hotelarskie, usługi fryzjersko-kosmetyczne, agencje zatrudnienia oraz agencje pracy tymczasowej. Największa liczba cudzoziemców pracowała w sektorze budownictwa, transporcie, agencjach zatrudnienia, usługach fryzjersko-kosmetycznych oraz w salonach masażu.

Warto zauważyć, że w roku 2023 funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej wydali 959 decyzji o zobowiązaniu do powrotu, przy czym najwięcej decyzji zostało wystawionych przez Placówkę Straży Granicznej w Gdańsku - aż 628. To głównie za sprawą kontroli prowadzonych na lotniczym przejściu granicznym w Rębiechowie, gdzie ujawniano naruszenia przepisów pobytowych przez cudzoziemców w kierunku wjazdowym do Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama