Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 11 maja 2025 17:57
Reklama
Reklama
Reklama

Obniżenie składki zdrowotnej zablokowane przez Dudę. Co zrobi nowy prezydent?

Andrzej Duda zawetował ustawę o obniżeniu składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców. Cofnięcie tej decyzji nie wchodzi w grę. Ale może powstać nowa ustawa. I powstanie.
Obniżenie składki zdrowotnej zablokowane przez Dudę. Co zrobi nowy prezydent?

Autor: KPRP

– Uzyskanie konsensusu społecznego powinno odbywać się na etapie projektowania ustawy – tutaj tego zabrakło. Wszyscy przedstawiciele strony społecznej RDS bardzo wyraźnie podkreślali ten element – tak prezydencka minister Małgorzata Paprocka tłumaczyła powód zawetowania przez Andrzeja Dudę ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Lewica, która nie zgadzała się na takie rozwiązania, nie kryje zadowolenia z takiego obrotu sprawy. Małgorzata Biejat była z tym nawet u prezydenta. Karol Nawrocki też nie popiera zmiany w tym względzie. 

Kto miał płacić mniej? 

Lewicowi politycy mówią, że to nie jest sprawiedliwe, że daninę obniża się pracodawcom, a nie pracownikom, którzy nadal mają płacić więcej. Problem w tym, że ta ustawa nie dotyczy największych i najbogatszych biznesmenów, ale tysięcy samozatrudnionych, często prowadzących jednoosobowe, małe firmy. To ludzie, którzy muszą płacić wyższą składkę z powodu wprowadzonego przez PiS Polskiego Ładu. Ile? 

– To około 760 złotych miesięcznie, licząc od płacy minimalnej, ale kiedy uda mi się zarobić w jakimś miesiącu więcej, to i wymiar składki jest wyższy – wyjaśnia pani Dominika, która prowadzi sklep ze zdrową żywnością.

Zgodnie z ustawą niższa danina dotyczyłaby osób, które – prowadząc swój biznes – zarabiają do 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Kosiniak-Kamysz: Ponownie złożymy ustawę w Sejmie

Koalicja rządowa ma w Sejmie za mało głosów, żeby odrzucić weto prezydenta. W grę nie wchodzi też wycofanie się z decyzji przez Andrzeja Dudę. Weta nie będzie mógł anulować także przyszły prezydent. Ale jest rozwiązanie, które rząd chce wprowadzić w życie.

„Weto prezydenta to wciąż wysoka składka dla 2,5 miliona małych i średnich przedsiębiorców. To uderzenie w tych, którzy są jednym z filarów naszej gospodarki. Zaraz po wyborze nowego prezydenta ponownie złożymy ustawę w Sejmie. My tego nie odpuścimy!” – ogłosił w serwisie X  Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, prezes PSL.

Lewica zapowiada, że znowu będzie przeciw

Co to znaczy? Że po wyborach parlament przyjmie nową ustawę dotyczącą składki. Ale liczy się czas.

„Zmiany w składce miały bowiem wejść w życie początkiem przyszłego roku. Nasi rozmówcy wskazują jednocześnie, że lepiej jednak nie zwlekać zbyt długo z reformą” – wyjaśnia money.pl.

I dodaje, że zmiany podatkowe muszą wejść odpowiednio wcześniej przed 1 stycznia 2026. A wiadomo, że zapowiada się na ten temat kolejna długa dyskusja.

– Jeśli projekt będzie taki sam, to zagłosujemy tak samo, tzn. będziemy przeciw. My możemy co najwyżej poprzeć zamianę składki na podatek. Pytanie, jak się teraz zachowają PiS i Konfederacja – zastanawia się Anna Maria Żukowska, szefowa klubu Lewicy.

Koalicja to wiele partii

Inne stanowisko niż Lewica ma Polska 2050. Wyraził je w debacie z Małgorzatą Biejat lider Szymon Hołownia. Jest ono podobne do stanowiska PSL.

Za zmianą jest KO z liderem Donaldem Tuskiem na czele. Tak też deklaruje kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, pojawił się wczoraj w programie "Kropka nad i" prowadzanym przez Monikę Olejnik w TN24 i potwierdził, że konsensus w tej sprawie w Koalicji 15 października jest możliwy.

Do tego potrzebny jest jednak nowy prezydent, który podpisze taką ustawę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama