Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 00:59
Reklama
Reklama
Reklama

w środku miasta Akcja - defibrylacja!

Jak bezpiecznie spędzić urlop i jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, jak obsłużyć defibrylator AED - tego dowiedzą się uczestnicy pokazowej akcji zaplanowanej w środę (13 lipca) o godz. 13 na Placu im. Pawła Adamowicza w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który przed tegorocznymi wakacjami zakupił 20 automatycznych defibrylatorów dla nadmorskich miast i gmin.
w środku miasta Akcja - defibrylacja!

Celem akcji jest propagowanie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy i podstawowe szkolenie. Pokaz w centrum Szczecina poprowadzi Fundacja Kultury Bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział zawodowi ratownicy, harcerze z Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP i marszałek Olgierd Geblewicz. Start - środa, godz. 13, Plac Adamowicza. Każdy z przechodniów będzie mógł skorzystać z krótkiego przeszkolenia i spróbować swoich sił w reanimacji. Na miejscu będzie do dyspozycji osiem fantomów i pięć AED.

 

Automated External Defibrillator to, w wolnym tłumaczeniu, automatyczny defibrylator zewnętrzny. Aż 20 takich urządzeń trafi w przyszłym tygodniu do 12 miast i gmin znajdujących się w pasie nadmorskim, a od Świnoujścia po Darłowo. To efekt projektu „Zdrowe serce pogranicza” realizowanego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie / Branderburgia / Polska; finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Nabór specjalny COVID-19. Partnerem projektu jest niemiecki region - Kraj Związkowy Meklemburgia Pomorze Przednie, a głównym celem - poprawa jakości systemu bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie gmin Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Automatyczne defibrylatory trafią tam, gdzie przebywa najwięcej turystów. Samorządy bezpłatnie otrzymają (na mocy umowy użyczenia) nowoczesne AED, z szafkami i dodatkowym osprzętem, oraz tablice z instrukcją graficzną. Przedstawiciele instytucji, w których zostaną zamontowane defibrylatory, w tym tygodniu wezmą również udział w specjalnym szkoleniu organizowanym w urzędzie marszałkowskim podczas konferencji kończącej projekt. Dzięki inicjatywie pod hasłem „Zdrowe serce pogranicza” powstanie sieć punktów szybkiej pomocy wyposażonych w sprzęt specjalistyczny (AED) do wykorzystania w przypadku wystąpienia niewydolności sercowo-naczyniowych, jakie występują m.in. po przebyciu COVID-19.

Więcej informacji o projekcie, animacje w dwóch wersjach językowych (polskiej i niemieckiej) oraz materiały promocyjne znajdują się na stronie: https://wwt.wzp.pl/zdrowe-serce-pogranicza

AED to skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Co najważniejsze - automatyczny defibrylator jest niezawodny i prosty w obsłudze, więc czynności ratunkowe z użyciem AED mogą prawidłowo przeprowadzić osoby bez wykształcenia medycznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama