Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:02
Reklama
Reklama
Reklama

To też ma budować jakość w ochronie zdrowia

Choć zagrożenie epidemiczne COVID-19 słabnie, z pewnością nie można zlekceważyć wyzwań zdrowotnych, przed jakimi nieustannie staje ochrona zdrowia. Wirusolodzy podkreślają, że zakażenia wirusem SARS-CoV-2 to nieostatnie takie doświadczenie. Dla środowisk medycznych, w tym dla pielęgniarek i położnych, co podkreśla Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, kolejne ewentualne zagrożenia epidemiczne będą wyzwaniem, na które trzeba się lepiej przygotować.
  • Źródło: PAP
To też ma budować jakość w ochronie zdrowia
Zofia Białas

Autor: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych

Projekt „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych” jest równoznaczny z przeszkoleniem aż 35 tysięcy pielęgniarek i położnych do końca 2023 roku. Obejmuje szesnaście kursów: trzynaście specjalistycznych i trzy kwalifikacyjne. Program szkoleń realizowany jest w każdym województwie. Szczegółowa lista szkoleń dostępna jest na stronie https://nipip.pl. Znajdują się na niej m.in.: komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie, resuscytacja krążeniowo-oddechowa czy pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie.

Projekt zakłada dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców z informacją o możliwości skorzystania z bezpłatnych kursów i podjęcie dyskusji w debacie publicznej z udziałem decydentów na temat najważniejszych kwestii dotyczących przyszłości zawodu pielęgniarki i położnej.

W Warszawie 12 stycznia 2022 r. w Hotelu Hilton przy ul. Grzybowskiej 63 odbędzie się konferencja pt. „Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów”, której organizatorem są Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych z terenu województwa mazowieckiego. W programie zaplanowane są prelekcje m.in. na temat tego, jak wzrost kompetencji wpływa na postawy zawodowe pielęgniarek i położnych. Wśród prelegentów pojawią się: przewodnicząca WORPIP Anna Dudzińska, dr hab. n. med. Łukasz Czyżewski, dr n. med. Grażyna Bączek

Spotkanie otworzy prezes NRPiP Zofia Małas. Zaprezentowane zostaną także szczegółowe statystyki podsumowujące efektywność kursów na terenie województwa mazowieckiego. Na zakończenie konferencji przewidziana jest debata z przedstawicielami ochrony zdrowia, w której udział wezmą: prezes NRPiP Zofia Małas, minister Piotr Bromber, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Beata Guzak oraz pielęgniarki i położne, które ukończyły kurs z projektu.

Zaproszenie skierowano także do: ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, marszałka województwa Adama Struzika, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Agnieszki Gonczaryk, dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Ryszarda Gellerta.

Kadry pielęgniarskie i położnicze stanowią znaczące wsparcie systemu. Dzięki unijnemu projektowi pielęgniarki i położne mają szansę skorzystać z bezpłatnych szkoleń, co z pewnością zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta w czasach, które z bezpieczeństwem zdają się mieć coraz miej wspólnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
FACEBOOK
Reklama
NAPISZ DO NAS

Zapraszamy do kontaktu!

Reklama