mObywatel to publiczna aplikacja, w której przechowujemy najważniejsze dokumenty w formie cyfrowej. Wśród nich m.in.:
- mObywatel, czyli cyfrowy dowód osobisty,
- mLegitymacja szkolna/studencka oraz emeryta-rencisty,
- mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych,
- mPojazd – cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ubezpieczeniu i dacie obowiązywania przeglądu,
- eRecepta – historia wystawionych recept i dostęp do nich,
- Unijny Certyfikat COVID,
- Karta Dużej Rodziny,
- zgłoszenie naruszeń środowiskowych.
Dokumenty tak samo ważne
Rząd przyjął właśnie projekt ustawy zrównującej dokumenty zawarte w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że wszystkie dokumenty, których używamy na co dzień – plastikowe prawa jazdy, dowody osobiste czy legitymacje szkolne i studenckie – będą traktowane na równi z dokumentami w aplikacji mobilnej. Oczywiście dokumenty tradycyjne nadal będą obowiązywały.
W założeniu aplikacja mObywatel ma być „urzędem w telefonie”. Dzięki temu będziemy mogli załatwić wszystkie te sprawy urzędowe, do załatwienia których dzisiaj potrzebny jest tradycyjny dowód osobisty.
Na przykład wystawiać pełnomocnictwa osobom, które w naszym imieniu załatwią wiele spraw urzędowych. To narzędzie może być szczególnie przydatne osobom przewlekle chorym lub niepełnosprawnym. W aplikacji będzie można zrealizować również opłaty urzędowe.
mObywatela ściąga coraz więcej osób
Z aplikacji mObywatel korzysta już coraz więcej Polaków. Niedawno skończyła 5 lat. Do tej pory została ściągnięta ją 9 mln razy. Za jej pośrednictwem pobrano m.in. ponad 5 mln certyfikatów covidowych czy ponad 3,7 mln mPraw jazdy.
Napisz komentarz
Komentarze